2012 Southern California Little League® District Tournament Results
Unpage Home | Southern California Main Page

Southern California District Tournament Results
Major Baseball Division



Prior Year
Divisional Tournament
2012

Next Year
Divisional Tournament

If you can provide 2012 district tournament results that are not listed on this page, please contact the Unpage.

District 13 | District 16 | District 17 | District 18 | District 19 | District 20 | District 21 | District 22 | District 23 | District 24 | District 25 | District 27 | District 28 | District 29 | District 30 | District 31 | District 32 | District 33 | District 36 | District 37 | District 38 | District 40 | District 41 | District 42 | District 43 | District 46 | District 49 | District 51 | District 55 | District 56 | District 58 | District 62 | District 63 | District 65 | District 66 | District 68 | District 70 | District 71 | District 72

Click here to view 2012 Southern California Divisional Tournament results.


California District 13 Tournament
Host - Moorpark

Tournament Results:

Opening Round:
Sunset 6, South Oxnard 1
El Rio 6, Port Hueneme 5
Thousand Oaks 8, Conejo Valley 3

Winner's Bracket Semifinals:
Moorpark 6, Sunset 2
Thousand Oaks 17, El Rio 6

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Conejo Valley 11, Port Hueneme 0 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
El Rio 11, South Oxnard 10 (elim.)
Conejo Valley 18, Sunset 1 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Moorpark 9, Thousand Oaks 3

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Conejo Valley 8, El Rio 2 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Thousand Oaks 4, Conejo Valley 3 (elim.)

Championship Series:
Thousand Oaks 3, Moorpark 2
Moorpark 5, Thousand Oaks 1 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 16 Tournament
Championship Game Host - Jewel City-JWV (Glendale)
At Babe Herman Field

Tournament Results:

Opening Round:
Jewel City/JWV 8, Foothill 2
Tujunga d. Vaquero

Winner's Bracket Semifinals:
Burbank 8, Jewel City/JWV 7
Crescenta Valley 15, Tujunga 1

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Foothill 5, Vaquero 4 (elim.)
Jewel City/JWV 10, Tujunga 9 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Crescenta Valley 15, Burbank 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Foothill d. Jewel City/JWV (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Burbank d. Foothill (elim.)

Championship Game:
Crescenta Valley 6, Burbank 3 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 17 Tournament
Host - Pasadena Southwest
At Allendale Field

Tournament Results:

Opening Round:
Seirra Madre 16, Pasadena Central 5
Pasadena American 4, Pasadena Southwest 3
East Altadena 6, Arcadia American 2

Winner's Bracket Quarterfinals:
Santa Anita 12, West Altadena 3
Sierra Madre 6, Central Altadena 0
Pasadena American 13, Arcadia National 3
San Marino National 5, East Altadena 1

Elimination Bracket - Round 1 (eleven teams remain):
Pasadena Southwest 21, West Altadena 1 (elim.)
Central Altadena 9, Arcadia American 6 (elim.)
East Altadena 11, Pasadena Central 6 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Pasadena Southwest 6, Central Altadena 5 (elim.)
East Altadena 16, Arcadia National 0 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Sierra Madre 14, Santa Anita 6
San Marino National 16, Pasadena American 6

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Pasadena American 8, Pasadena Southwest 1 (elim.)
East Altadena 5, Santa Anita 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
San Marino National 15, Sierra Madre 6

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
East Altadena 4, Pasadena American 2 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
East Altadena 8, Sierra Madre 2 (elim.)

Championship Game:
San Marino National 2, East Altadena 1 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 18 Tournament
Host - Temple City National and East Alhambra
Championship Game Host - Temple City National
Championship Game at Millham Field

Tournament Results:

Opening Round:
South El Monte 4, Alhambra American 2

Winner's Bracket Quarterfinals:
El Monte National 7, East Alhambra 6
South Pasadena 8, South El Monte 2
El Monte Eastern 11, Northeast Los Angeles 10
Los Angeles 14, Temple City National 1

Elimination Bracket - Round 1 (nine teams remain):
East Alhambra 3, Alhambra American 2 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
South El Monte 8, East Alhambra 3 (elim.)
Temple City National 11, Northeast Los Angeles 0 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
South Pasadena 12, El Monte National 1
Los Angeles 21, El Monte Eastern 0

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
El Monte National 11, Temple City National 6 (elim.)
South El Monte 18, El Monte Eastern 3 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
South El Monte 12, El Monte National 9 (elim.)

Winner's Bracket Final:
South Pasadena 8, Los Angeles 1

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Los Angeles 8, South El Monte 2 (elim.)

Championship Game:
Los Angeles 5, South Pasadena 4
South Pasadena d. Los Angeles (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 20 Tournament
Host - San Dimas
At Marchant Park

Tournament Results:

Opening Round:
Glendora National 10, San Dimas 1

Winner's Bracket Semifinals:
Glendora American 6, Claremont 1
Glendora National 12, La Verne 2

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
San Dimas 15, Claremont 6 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Glendora National 17, Glendora American 4

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
La Verne 10, San Dimas 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
La Verne 19, Glendora American 4 (elim.)

Championship Series:
La Verne 13, Glendora National 0
Glendora National 6, La Verne 4 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 21 Tournament
Host - Rialto Eastern
At Gerald R. Perry Memorial Field; Frisbie Park

Tournament Results:

Opening Round:
Ken Hubbs Memorial 14, Grand Terrace 10
Rialto Park d. Loma Linda
Bloomington d. North Rialto

Winner's Bracket Semifinals:
Rialto Eastern d. Ken Hubbs Memorial
Bloomington d. Rialto Park

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Loma Linda 13, Grand Terrace 12 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Ken Hubbs Memorial 11, North Rialto 5 (elim.)
Rialto Park 12, Loma Linda 1 (elim.)

Winner's Bracket Final (Monday, July 9):
Game 9 - Rialto Eastern versus Bloomington

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain) (Monday, July 9):
Game 10 - Ken Hubbs Memorial versus Rialto Park (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Tuesday, July 10):
Game 11 - Loser 9 versus Winner 10 (elim.)

Championship Series:
Game 12 - Winner 9 versus Winner 11 (TITLE) (Wednesday, July 11)
Game 13 - If necessary (Thursday, July 12)

No further tournament results have been reported; Bloomington is the 2012 District 21 champion.

Click here to return to the top of the page.


California District 22 Tournament
Championship Game Host - Brawley

Tournament Results:

Opening Round:
Calexico 5, Sunbeam 4
Brawley 7, El Centro 5

Winner's Bracket Semifinals:
Calexico 11, Imperial 1
Brawley 15, Calipatria 0

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Sunbeam 21, Calipatria 4 (elim.)
Imperial 12, El Centro 10 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Calexico 8, Brawley 3

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Sunbeam 13, Imperial 2 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Brawley 11, Sunbeam 4 (elim.)

Championship Series:
Brawley 8, Calexico 2
Calexico 13, Brawley 9 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 23 Tournament
Hosts - Ontario Western and Upland American
Championship Game Host - Ontario Western
Championship Game at Verne Perryman Memorial Field; Homer F. Briggs Park

Tournament Results:

Format: Pool play, with leagues divided into two pools for round-robin competition. The top two teams in each pool advance to the district finals.

Pool Competition Results:

(Pool 'A' Participants: Chino American, Chino Hills, Montclair, Ontario Eastern, Ontario Western, and Upland National)

(Pool 'B' Participants: Canyon Hills, Chino National, Ontario Central, Ontario Mountain View, Upland American, and Upland Foothill)

Pool 'A' Tournament

Ontario Western 15, Ontario Eastern 12
Chino American 10, Chino Hills 0
Upland National 6, Montclair 2
Ontario Western 10, Chino Hills 2
Montclair 14, Ontario Eastern 0
Chino American 6, Upland National 5
Montclair 9, Ontario Western 6
Chino American 17, Ontario Western 7
Chino Hills 19, Ontario Eastern 7
Montclair 7, Chino Hills 0
Upland National 21, Ontario Eastern 1
Upland National 24, Chino Hills 2
Chino American 11, Montclair 2
Chino American 7, Ontario Eastern 0
Upland National 15, Ontario Western 5

Pool 'B' Tournament

Chino National 18, Upland American 7
Upland Foothill 13, Ontario Central 0
Canyon Hills 11, Ontario Mountain View 4
Canyon Hills 10, Chino National 9
Ontario Mountain View 10, Ontario Central 0
Upland Foothill 16, Canyon Hills 3
Upland American 13, Ontario Mountain View 0
Chino National 10, Ontario Central 2
Upland Foothill 15, Ontario Mountain View 1
Upland Foothill 12, Upland American 2
Canyon Hills 10, Ontario Central 0
Ontario Mountain View 4, Chino National 3
Canyon Hills 20, Upland American 19
Upland American 10, Ontario Central 4
Upland Foothill 16, Chino National 9


Pool 'A' Standings

W

L
Chino American 5 0
Upland National 4 1
Montclair 3 2
Ontario Western 2 3
Chino Hills 1 4
Ontario Eastern 0 5


Pool 'B' Standings

W

L
Upland Foothill 5 0
Canyon Hills 4 1
Chino National 2 3
Upland American 2 3
Ontario Mountain View 2 3
Ontario Central 0 5

The top two teams in each pool advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the ratio of runs allowed to defensive innings played for all teams involved in the tie. The team with the lowest runs-per-defensive-inning ratio advances.

In the event of a tie involving three or more teams, once the initial tie is broken, the remaining tied teams are again compared on head-to-head record to determine if a clear winner can be identified. If no clear winner can be identified from head-to-head results among the remaining tied teams, the runs-per-defensive-inning ratio is again used. This process is repeated until all ties have been broken.

District 23 Finals

Semifinal Round (Monday, July 11):
Chino American 5, Canyon Hills 3
Upland Foothill 15, Upland National 5

Championship Game (Tuesday, July 12):
Upland Foothill 16, Chino American 1 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 24 Tournament
Host - Pachappa (Riverside)
At Don Jones Park

Tournament Results:

Opening Round:
La Sierra d. Canyon Springs
Evans Park d. Arlanza

Winner's Bracket Quarterfinals:
Pachappa d. La Sierra
Magnolia Center d. Evans Park
Arlington d. Orangecrest National
Orangecrest American d. Moreno Valley

Elimination Bracket - Round 1 (ten teams remain):
Orangecrest National d. Moreno Valley (elim.)
Canyon Springs d. Arlanza (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Orangecrest National d. Canyon Springs (elim.)
La Sierra d. Evans Park (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Arlington d. Pachappa
Orangecrest American d. Magnolia Center

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Pachappa d. Orangecrest National (elim.)
La Sierra d. Magnolia Center (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Pachappa d. La Sierra (elim.)

Winner's Bracket Final:
Arlington d. Orangecrest American

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Pachappa d. Orangecrest American (elim.)

Championship Game:
Pachappa d. Arlington
Arlington d. Pachappa (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 25 Tournament
Host - Santa Monica

Tournament Results:

Opening Round:
Beverly Hills 10, City of Angels 1
Ladera 6, North Venice 1

Winner's Bracket Quarterfinals:
Malibu 9, Culver Marina 8
West Los Angeles 8, Culver City 1
Beverly Hills 3, Santa Monica West 1
Santa Monica East 7, Ladera 6

Elimination Bracket - Round 1 (ten teams remain):
Santa Monica West 7, North Venice 3 (elim.)
Ladera 10, City of Angels 0 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Beverly Hills 9, Malibu 7
West Los Angeles 6, Santa Monica East 0

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Culver Marina 9, Santa Monica West 8 (elim.)
Ladera 5, Culver City 2 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Santa Monica East d. Culver Marina (elim.)
Ladera d. Malibu (elim.)

Winner's Bracket Final:
West Los Angeles 5, Beverly Hills 3

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Ladera 6, Santa Monica East 4 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Ladera 1, Beverly Hills 0 (elim.)

Championship Series:
Ladera 5, West Los Angeles 4
West Los Angeles d. Ladera (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 27 Tournament
Host - Riviera (Torrance)
At Lago Seco Park

Tournament Results:

Opening Round:
North Torrance d. Lomita
West Torrance d. Riviera
San Pedro Eastview d. Torrance

Winner's Bracket Semifinals:
North Torrance d. Harbor City
West Torrance d. San Pedro Eastview

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Torrance d. Riviera (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
San Pedro Eastview d. Lomita (elim.)
Torrance d. Harbor City (elim.)

Winner's Bracket Final:
North Torrance d. West Torrance

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
San Pedro Eastview d. Torrance (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
San Pedro Eastview d. West Torrance (elim.)

Championship Game:
North Torrance d. San Pedro Eastview (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 28 Tournament
Host - Murrieta National
At Los Alamos Hills Sports Park

Tournament Results:

Opening Round:
Temescal Valley 13, Wildomar 1
Temecula Valley American 10, Murrieta National 8
Lake Elsinore 3, Temecula Valley National 1
Canyon Lake 5, Menifee Valley 4

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Murrieta National 12, Wildomar 1 (elim.)
Menifee Valley 10, Temecula Valley National 2 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Temecula Valley American 8, Temescal Valley 1
Lake Elsinore 6, Canyon Lake 2

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Canyon Lake 3, Murrieta National 2 (elim.)
Temecula Valley 12, Menifee Valley 2 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Lake Elsinore 2, Temecula Valley American 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Canyon Lake 14, Temescal Valley 13 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Canyon Lake d. Temecula Valley American (elim.)

Championship Series:
Canyon Lake d. Lake Elsinore
Canyon Lake d. Lake Elsinore (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 29 Tournament
Host - La Mirada

Tournament Results:

Opening Round:
La Palma Continental 7, Buena Park American 1

Winner's Bracket Quarterfinals:
Norwalk 11, Little Lake 3
Metro/Pioneer 6, West Downey 1
Buena Park National 8, Northwest Downey 7
La Mirada 10, La Palma Continental 1

Elimination Bracket - Round 1 (nine teams remain):
Buena Park American 22, Little Lake 1 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Metro/Pioneer 7, Norwalk 2
La Mirada 11, Buena Park National 6

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
West Downey 8, Buena Park American 0 (elim.)
La Palma Continental 5, Northwest Downey 2 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Norwalk 12, La Palma Continental 10 (elim.)
Buena Park National 12, West Downey 10 (elim.)

Winner's Bracket Final:
La Mirada 11, Metro/Pioneer 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Buena Park National 4, Norwalk 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Metro/Pioneer 9, Buena Park National 4 (elim.)

Championship Game:
La Mirada 13, Metro/Pioneer 1 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 30 Tournament
Championship Game Host - Tustin Eastern

Tournament Results:

Opening Round:
Villa Park 6, Anaheim Hills 1
Santiago 12, Santa Ana Valley 1
Orange 31, Southwest Santa Ana 0
Olive 11, South Sunrise 7
Tustin Western 12, Northwest Santa Ana 1
Tustin Eastern 11, Northeast Santa Ana 0

Winner's Bracket Quarterfinals:
Villa Park 12, North Sunrise 0
Orange 12, Santiago 2
Tustin Western 11, Olive 1
Tustin Eastern 19, Southeast Santa Ana 1

Elimination Bracket - Round 1 (fourteen teams remain):
South Sunrise 8, Northwest Santa Ana 1 (elim.)
Southwest Santa Ana 2, Santa Ana Valley 0 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (twelve teams remain):
Northeast Santa Ana 4, Santiago 3 (elim.)
Olive 11, Anaheim Hills 0 (elim.)
South Sunrise 1, North Sunrise 0 (elim.)
Southwest Santa Ana 2, Southeast Santa Ana 1 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Orange 4, Villa Park 1
Tustin Eastern 12, Tustin Western 2

Elimination Bracket - Round 3 (eight teams remain):
South Sunrise 20, Northeast Santa Ana 8 (elim.)
Olive 8, Southwest Santa Ana 2 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Orange d. Tustin Eastern

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Villa Park d. Olive (elim.)
Tustin Western 11, South Sunrise 9 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Tustin Western 10, Villa Park 5 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Tustin Eastern 7, Tustin Western 4 (elim.)

Championship Game:
Orange 7, Tustin Eastern 6 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 31 Tournament
Host - Poway American

Tournament Results:

Format: Pool play, with leagues divided into four pools for round-robin competition. The top two teams in each pool advance to the district quarterfinals.

Pool Competition Results:

(Pool 'A' Participants: Del Mar American, Escondido American, Rancho Bernardo, and Valley Center)

(Pool 'B' Participants: Del Mar National, Encinitas National, and Poway National)

(Pool 'C' Participants: Carmel Mountain Ranch, Encinitas, and Poway American)

(Pool 'D' Participants: 4S Ranch, Escondido National, Rancho Santa Fe, and Solana Beach)

Pool 'A' Tournament

Rancho Bernardo 6, Valley Center 1
Escondido American 9, Del Mar American 4
Rancho Bernardo 7, Escondido American 4
Del Mar American 10, Valley Center 0 (6 innings)
Del Mar American 6, Rancho Bernardo 2
Escondido American 10, Valley Center 5

Pool 'B' Tournament

Encinitas National 12, Del Mar National 2 (5 innings)
Poway National 12, Encinitas National 7
Del Mar National 5, Poway National 4

Pool 'C' Tournament

Encinitas 16, Poway American 0 (4 innings)
Encinitas 17, Carmel Mountain Ranch 6 (5 innings)
Poway American 6, Carmel Mountain Ranch 1

Pool 'D' Tournament

Rancho Santa Fe 12, Escondido National 0 (4 innings)
Solana Beach 17, 4S Ranch 2 (5 innings)
4S Ranch 20, Escondido National 3 (4 innings)
Solana Beach 12, Rancho Santa Fe 3
Solana Beach 17, Escondido National 1 (4 innings)
4S Ranch 9, Rancho Santa Fe 4


Pool 'A' Standings

W

L
Del Mar American 2 1
Rancho Bernardo 2 1
Escondido American 2 1
Valley Center 0 3


Pool 'B' Standings

W

L
Poway National 1 1
Encinitas National 1 1
Del Mar National 1 1


Pool 'C' Standings

W

L
Encinitas 2 0
Poway American 1 1
Carmel Mountain Ranch 0 2


Pool 'D' Standings

W

L
Solana Beach 3 0
4S Ranch 2 1
Rancho Santa Fe 1 2
Escondido National 0 3

The top two teams in each pool advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the ratio of runs allowed to defensive innings played for all teams involved in the tie. The team with the lowest runs-per-defensive-inning ratio advances.

In the event of a tie involving three or more teams, once the initial tie is broken, the remaining tied teams are again compared on head-to-head record to determine if a clear winner can be identified. If no clear winner can be identified from head-to-head results among the remaining tied teams, the runs-per-defensive-inning ratio is again used. This process is repeated until all ties have been broken.

District 31 Finals

Quarterfinal Round (Wednesday, July 4):
Poway American 10, Del Mar American 9
Poway National 21, 4S Ranch 6
Encinitas 3, Rancho Bernardo 0
Solana Beach 2, Encinitas National 1 (7 innings)

Semifinal Round (Sunday, July 8):
Poway National 13, Poway American 2
Encinitas 12, Solana Beach 2

Championship Game (Wednesday, July 11):
Encinitas 8, Poway National 6 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 32 Tournament
Host - Rancho Penasquitos (San Diego)

Tournament Results:

Opening Round:
Coronado 9, Mission Bay 5
Point Loma 7, Scripps Ranch National 0
Rancho Penasquitos American 12, University City 5

Winner's Bracket Quarterfinals:
Rancho Penasquitos National 9, Clairemont Hilltoppers 7
Coronado 5, Peninsula 2
Mira Mesa West 8, Point Loma 3
Scripps Ranch American 14, Rancho Penasquitos American 8

Elimination Bracket - Round 1 (eleven teams remain):
Scripps Ranch American 13, Clairemont Hilltoppers 12 (elim.)
University City 4, Peninsula 2 (elim.)
Rancho Penasquitos American 5, Mission Bay 4 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Scripps Ranch National 8, University City 5 (elim.)
Point Loma 6, Rancho Penasquitos American 4 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Coronado 9, Rancho Penasquitos National 8
Scripps Ranch American 6, Mira Mesa 3

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Scripps Ranch National 11, Mira Mesa 4 (elim.)
Rancho Penasquitos National 5, Point Loma 4 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Scripps Ranch American 8, Coronado 6

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Rancho Penasquitos National 6, Scripps Ranch National 2 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Coronado 2, Rancho Penasquitos National 0 (elim.)

Championship Game:
Scripps Ranch American 10, Coronado 0 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 33 Tournament
Championship Game Host - Murphy Canyon (San Diego)

Tournament Results:

Opening Round:
La Mesa National 6, Rolando 0
North Park 9, Lake Murray 4
Sunshine 12, Chollas Lake 10
Allied Gardens 12, Serra Mesa 1
Tierrasanta 13, Mid-City 1

Winner's Bracket Quarterfinals:
La Mesa National 22, Murphy Canyon 0
North Park 4, San Carlos 3
Allied Gardens 6, Sunshine 2
Mission Trails 11, Tierrasanta 9

Elimination Bracket - Round 1 (thirteen teams remain):
Chollas Lake 8, Serra Mesa 4 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (twelve teams remain):
San Carlos 20, Mid-City 0 (elim.)
Rolando 14, Sunshine 0 (elim.)
Tierrasanta 8, Lake Murray 1 (elim.)
Chollas Lake 8, Murphy Canyon 4 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
La Mesa National 6, North Park 3
Allied Gardens 9, Mission Trails 5

Elimination Bracket - Round 3 (eight teams remain):
San Carlos 9, Chollas Lake 0 (elim.)
Tierrasanta 16, Rolando 1 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Tierrasanta 19, North Park 3 (elim.)
San Carlos 11, Mission Trails 4 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Tierrasanta 12, San Carlos 3 (elim.)

Winner's Bracket Final:
La Mesa National 4, Allied Gardens 0

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Allied Gardens 10, Tierrasanta 6 (elim.)

Championship Game:
La Mesa National 12, Allied Gardens 2 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 36 Tournament
Host - El Segundo
At George Brett Field

Tournament Results:

Opening Round:
Manhattan 19, Rolling Hills 0

Winner's Bracket Quarterfinals:
Redondo Beach Blue 16, Hermosa Beach 5
Silver Spur 3, Lunada Bay 2
El Segundo 12, Palos Verdes 2
Manhattan 10, Redondo Beach Red 0 (4 innings)

Elimination Bracket - Round 1 (nine teams remain):
Rolling Hills d. Hermosa Beach (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Palos Verdes d. Redondo Beach Red (elim.)
Rolling Hills d. Lunada Bay (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Redondo Beach Blue d. Silver Spur
El Segundo d. Manhattan

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Palos Verdes d. Silver Spur (elim.)
Manhattan d. Rolling Hills (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Palos Verdes d. Manhattan (elim.)

Winner's Bracket Final:
El Segundo d. Redondo Beach Blue

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Redondo Beach Blue d. Palos Verdes (elim.)

Championship Game:
El Segundo d. Redondo Beach Blue (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 37 Tournament
Championship Game Host - Westchester

Tournament Results:

Opening Round:
Hawthorne National Wiseburn 6, Hawthorne American 0
Sportsman 12, Compton 0
Aviaton 15, North Inglewood 1

Winner's Bracket Quarterfinals:
Westchester 10, Holly Park 0
Lennox 10, Hawthorne National Wiseburn 0
Tri-Park 12, Sportsman 1
Del Rey American 12, Aviation 2

Elimination Bracket - Round 1 (eleven teams remain):
Holly Park 15, Compton 5 (elim.)
Hawthorne National Wiseburn 10, North Inglewood 9 (elim.)
Aviation 6, Hawthorne American 6 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Holly Park 15, Hawthorne National Wiseburn 5 (elim.)
Aviation 8, Sportsman 5 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Westchester 10, Lennox 0
Del Rey American 7, Tri-Park 0

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Lennox 12, Aviation 2 (elim.)
Tri-Park 5, Holly Park 3 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Del Rey American 8, Westchester 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Lennox 5, Tri-Park 4 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Lennox 14, Westchester 2 (elim.)

Championship Game:
Del Rey American 8, Lennox 5 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 38 Tournament
Host - Long Beach
At Murphy Field; Stearns Champions Park

Tournament Results:

Opening Round:
Greater Bellflower 8, Lakewood 1
Lakewood Village d. West Long Beach
Long Beach d. Hawaiian Gardens

Winner's Bracket Semifinals:
Greater Bellflower d. Plaza
Long Beach d. Lakewood Village

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
West Long Beach d. Hawaiian Gardens (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Lakewood Village d. Lakewood (elim.)
West Long Beach d. Plaza (elim.)

Winner's Bracket Final:
Long Beach d. Greater Bellflower

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
West Long Beach d. Lakewood Village (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Greater Bellflower d. West Long Beach (elim.)

Championship Game:
Long Beach d. Greater Bellflower (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 40 Tournament
Host - Northridge City

Tournament Results:

Opening Round:
Encino 8, Woodland Hills Sunrise 1
Sherman Oaks Southern 6, Castaic-SCV 0
Northridge City 20, Canyon Country 0
Mission Hills 7, Granada Hills 2

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Woodland Hills Sunrise 6, Castaic-SCV 0 (elim.)
Canyon Country 12, Granada Hills 11 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Encino 12, Sherman Oaks Southern 3
Northridge City 11, Mission Hills 1

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Sherman Oaks Southern 9, Woodland Hills Sunrise 7 (elim.)
Canyon Country 4, Mission Hills 2 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Encino 10, Northridge City 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Sherman Oaks Southern 10, Canyon Country 0 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Sherman Oaks Southern 8, Northridge City 2 (elim.)

Championship Game:
Encino 13, Sherman Oaks Southern 9 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 41 Tournament
Championship Game Host - Santana National (Santee)

Tournament Results:

Format: Pool play, with leagues divided into three pools for round-robin competition. The top two teams in each pool advance to the district finals.

Pool Competition Results:

(Pool 'A' Participants: Fletcher Hills, Jamul, Rios Canyon, Santee Pioneer, and West Hills)

(Pool 'B' Participants: Cajon de Oro, Lakeside National, Rancho San Diego, and Singing Hills)

(Pool 'C' Participants: Alpine American, El Cajon National, Lakeside American, and Santana National)

Pool 'A' Tournament

Jamul 11, Rios Canyon 7
Fletcher Hills 16, Santee Pioneer 6 (4 innings)
West Hills 13, Rios Canyon 2 (4 innings)
Jamul 11, Santee Pioneer 5
West Hills 6, Fletcher Hills 3 (7 innings)
Rios Canyon 9, Santee Pioneer 8
West Hills 10, Jamul 5
8 - Fletcher Hills versus Rios Canyon (6/29)
West Hills 20, Santee Pioneer 1 (4 innings)
10 - Fletcher Hills versus Jamul (6/30)

Pool 'B' Tournament

Lakeside National 11, Cajon de Oro 3
Rancho San Diego 17, Singing Hills 1
Rancho San Diego 10, Cajon de Oro 0 (5 innings)
Singing Hills 10, Lakeside National 3
5 - Cajon de Oro versus Singing Hills (6/30)
6 - Lakeside National versus Rancho San Diego (6/30)

Pool 'C' Tournament

Santana National 9, El Cajon National 0
Alpine American 10, Lakeside American 3
Santana National 8, Lakeside American 5
Alpine American 6, El Cajon National 4
5 - Santana National versus Alpine American (6/30)
6 - El Cajon National versus Lakeside American (6/30)


Pool 'A' Standings

W

L
West Hills 4 0
Fletcher Hills 1 1
Jamul 2 1
Rios Canyon 1 2
Santee Pioneer 0 4


Pool 'B' Standings

W

L
Rancho San Diego 2 0
Singing Hills 1 1
Lakeside National 1 1
Cajon de Oro 0 2


Pool 'C' Standings

W

L
Alpine American 2 0
Santana National 2 0
El Cajon National 0 2
Lakeside American 0 2

The top two teams in each pool advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the ratio of runs allowed to defensive innings played for all teams involved in the tie. The team with the lowest runs-per-defensive-inning ratio advances.

In the event of a tie involving three or more teams, once the initial tie is broken, the remaining tied teams are again compared on head-to-head record to determine if a clear winner can be identified. If no clear winner can be identified from head-to-head results among the remaining tied teams, the runs-per-defensive-inning ratio is again used. This process is repeated until all ties have been broken.

District 41 Finals
Hosts - Santana National (Santee) and West Hills (Santee)
Championship Game Host - Santana National

Opening Round:
Fletcher Hills d. Singing Hills
Rancho San Diego d. Alpine American

Winner's Bracket Semifinals:
Santana National d. Fletcher Hills
West Hills d. Rancho San Diego

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Rancho San Diego d. Singing Hills (elim.)
Alpine American d. Fletcher Hills (elim.)

Winner's Bracket Final:
Santana National d. West Hills

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Rancho San Diego d. Alpine American (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Rancho San Diego d. West Hills (elim.)

Championship Game:
Santana National d. Rancho San Diego (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 42 Tournament
Championship Game Host - Park View (Chula Vista)

Tournament Results:

Opening Round:
Southwest 10, South Bay 1

Winner's Bracket Quarterfinals:
Park View 3, Eastlake 2
Imperial Beach 7, Chula Vista National 4
Sweetwater Valley 6, Luckie Waller 5
Chula Vista American 10, Southwest 0

Elimination Bracket - Round 1 (nine teams remain):
Eastlake 20, South Bay 1 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Southwest 8, Luckie Waller 7 (elim.)
Eastlake 12, Chula Vista National 0 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Park View 19, Imperial Beach 5
Chula Vista American 20, Sweetwater Valley 0

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Imperial Beach 18, Southwest 6 (elim.)
Eastlake 2, Sweetwater Valley 1 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Park View 9, Chula Vista American 8

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Eastlake 20, Imperial Beach 6 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Eastlake 9, Chula Vista American 6 (elim.)

Championship Game:
Park View 10, Eastlake 1 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 49 Tournament
Host - West Barstow
At Fogelsong Park

Tournament Results:

Opening Round:
Hesperia American 10, Victorville American 4
Hesperia National 18, Wrightwood 0 (4 innings)
West Barstow 10, Sunset Community 0
Silver Lakes/Helendale 8, Apple Valley National 5

Winner's Bracket Quarterfinals:
Apple Valley American 16, Hesperia National 1 (4 innings)
Hesperia National 3, Spring Valley Lake 0
East Barstow 15, West Barstow 12
Adelanto 10, Silver Lakes/Helendale 4 (10 innings)

Elimination Bracket - Round 1 (twelve teams remain):
Apple Valley American 6, Sunset Community 3 (elim.)
Spring Valley Lake 7, Apple Valley National 2 (elim.)
Victorville American 6, West Barstow 4 (elim.)
Wrightwood 10, Silver Lakes/Helendale 4 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Spring Valley Lake 11, Apple Valley American 9 (elim.)
Victorville American 11, Wrightwood 3 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Hesperia American 10, Hesperia National 8
East Barstow 13, Adelanto 3

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Spring Valley Lake 10, Adelanto 6 (elim.)
Hesperia National 6, Victorville American 4 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Hesperia American d. East Barstow

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Hesperia National 14, Spring Valley Lake 4 (4 innings; elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Hesperia National 12, East Barstow 6 (elim.)

Championship Game:
Hesperia American 8, Hesperia National 7 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 51 Tournament

Tournament Results:

Northern Area Tournament
Host - Tehachapi

Opening Round:
Boron/Mojave 5, Mono County 0

Winner's Bracket Semifinals:
Tehachapi 11, Kern River Valley 1
Boron/Mojave 15, Bishop 13

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Mono County 10, Kern River Valley 8 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Tehachapi 4, Boron/Mojave 3

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Bishop 19, Mono County 9 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Boron/Mojave 15, Bishop 3 (elim.)

Championship Game:
Tehachapi d. Boron/Mojave (TITLE)

Southern Area Tournament
Hosts - Monte Vista and El Dorado
Championship Game Host - El Dorado

Opening Round:
Parkview 10, El Dorado 2
Quartz Hill 11, Palmdale 6

Winner's Bracket Semifinals:
Parkview 12, American Indian 0
Quartz Hill 24, Rosamond 0

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Palmdale 11, El Dorado 6 (elim.)
American Indian 10, Rosamond 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Quartz Hill 14, Parkview 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Palmdale 11, American Indian 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Parkview 8, Palmdale 3 (elim.)

Championship Game:
Quartz Hill 12, Parkview 9 (TITLE)

District 51 Finals
Host - Quartz Hill

Area tournament losses carry over to the district finals.

Best 2-of-3 Series:
Quartz Hill 25, Tehachapi 6
Quartz Hill 6, Tehachapi 5 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 55 Tournament
Championship Game Host - Aliso Viejo
At Woodfield Park

Tournament Results:

Opening Round:
Laguna Niguel 10, Laguna Beach 0

Winner's Bracket Quarterfinals:
Lake Forest/Saddleback 10, Newport Beach 12
Laguna Hills 10, Rancho Niguel 1
Aliso Viejo 9, Irvine Ranch 1
Laguna Niguel 14, Northwood 2

Elimination Bracket - Round 1 (nine teams remain):
Laguna Beach 10, Lake Forest/Saddleback 0 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Northwood 5, Irvine Ranch 3 (elim.)
Laguna Beach 10, Rancho Niguel 1 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Newport Beach 3, Laguna Hills 1
Aliso Viejo 5, Laguna Niguel 2

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Laguna Hills 4, Northwood 2 (elim.)
Laguna Niguel 15, Laguna Beach 14 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Aliso Viejo 13, Newport Beach 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Laguna Niguel 10, Laguna Hills 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Newport Beach 15, Laguna Niguel 5 (elim.)

Championship Series:
Aliso Viejo d. Newport Beach (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 56 Tournament
Host - Fullerton
At Fullerton Sports Complex

Tournament Results:

Opening Round:
East Yorba Linda d. Yorba Hills
Placentia d. La Habra
Hacienda Heights d. Brea
Golden Hill d. West Yorba Linda

Winner's Bracket Quarterfinals:
East Fullerton d. East Yorba Linda
Murphy Ranch d. Placentia
West Fullerton d. Hacienda Heights
Golden Hill d. Whittier

Elimination Bracket - Round 1 (twelve teams remain):
East Yorba Linda d. Brea (elim.)
Placentia d. West Yorba Linda (elim.)
Yorba Hills d. Hacienda Heights (elim.)
La Habra d. Whittier (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
East Yorba Linda d. Placentia (elim.)
Yorba Hills d. La Habra (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
East Fullerton d. Murphy Ranch
Golden Hill d. West Fullerton

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Yorba Hills d. Murphy Ranch (elim.)
East Yorba Linda d. West Fullerton (elim.)

Winner's Bracket Final:
Golden Hill d. East Fullerton

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Yorba Hills d. East Yorba Linda (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Yorba Hills d. East Fullerton (elim.)

Championship Game:
Golden Hill d. Yorba Hills (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 58 Tournament
Host - Tri-Valley (Yucca Valley)
At Hoffman Field; Pop Rauch Park

Tournament Schedule/Results:

Format: Pool play, with each league playing two games in pool competition. No teams are eliminated in the first phase, which is used to seed teams for the tournament's second phase. In the tournament's second phase, teams compete in a double-elimination tournament that determines the district champion.

Pool Competition Results:

(Participating teams: 29 Palms, Banning Pass, Desert Hot Springs, Tri-Valley, Yucaipa American, and Yucaipa National)

Pool Tournament

Banning Pass 18, 29 Palms 0 (4 innings)
2 - Desert Hot Springs versus Yucaipa National (6/30)
3 - Tri-Valley versus Yucaipa American (6/30)
4 - 29 Palms versus Yucaipa American (7/1)
5 - Banning Pass versus Yucaipa National (7/1)
6 - Desert Hot Springs versus Tri-Valley (7/1)


Pool Standings

W

L
Banning Pass 1 0
Yucaipa American 0 0
Yucaipa National 0 0
Desert Hot Springs 0 0
Tri-Valley 0 0
29 Palms 0 1

All tournament participants advance to the second phase.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the ratio of runs allowed to defensive innings played for all teams involved in the tie. The team with the lowest runs-per-defensive-inning ratio advances.

In the event of a tie involving three or more teams, once the initial tie is broken, the remaining tied teams are again compared on head-to-head record to determine if a clear winner can be identified. If no clear winner can be identified from head-to-head results among the remaining tied teams, the runs-per-defensive-inning ratio is again used. This process is repeated until all ties have been broken.

We have not received further reports on pool competition games. The teams were seeded in the following order coming out of pool competition: Yucaipa American - first seed; Yucaipa National - second seed; Desert Hot Springs - third seed; Banning Pass - fourth seed; Tri-Valley - fifth seed; and 29 Palms - sixth seed.

District 58 Finals

Opening Round:
Yucaipa National d. Tri-Valley
Desert Hot Springs d. 29 Palms

Winner's Bracket Semifinals:
Banning Pass d. Yucaipa American
Yucaipa National 21, Desert Hot Springs 6

Elimination Bracket - Round 1 (six teams remain):
Tri-Valley d. 29 Palms (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Yucaipa American 20, Tri-Valley 2 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain) (Sunday, July 8):
Game 7 - Yucaipa American versus Desert Hot Springs (elim.)

Winner's Bracket Final (Sunday, July 8):
Game 8 - Banning Pass versus Yucaipa National

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Game 9 - Loser 8 versus Winner 7 (elim.)

Championship Series:
Game 10 - Winner 8 versus Winner 9 (TITLE)
Game 11 - If necessary

No further tournament results have been reported; Banning Pass is the 2012 District 58 champion.

Click here to return to the top of the page.


California District 62 Tournament
Host - Fountain Valley

Tournament Results:

Opening Round:
Ocean View 29, Fountain Valley 1
Seaview 13, Costa Mesa National 3
Westminster 14, Costa Mesa American 0
Huntington Valley 3, Robinwood 2

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Costa Mesa American 2, Fountain Valley 1 (elim.)
Costa Mesa National 11, Robinwood 7 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Ocean View 7, Seaview 2
Huntington Valley 24, Westminster 0

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Seaview 29, Costa Mesa American 3 (elim.)
Costa Mesa National 3, Westminster 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Huntington Valley 4, Ocean View 3

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Seaview 10, Costa Mesa National 0 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Ocean View 7, Seaview 3 (elim.)

Championship Game:
Huntington Valley 8, Ocean View 3 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 63 Tournament
Championship Game Host - Dos Pueblos

Tournament Results:

Format: Pool play, with leagues divided into two pools for round-robin competition. The top two teams in each pool advance to the double-elimination district finals.

Pool Competition Results:

(Pool 'A' Participants: Carpinteria Valley, Dos Pueblos, Fillmore, Ojai Valley, and Ventura Coastal)

(Pool 'B' Participants: Foothill, Goleta Valley South, Montalvo, Santa Paula, and Saticoy)

Pool 'A' Tournament
Host - Dos Pueblos

Dos Pueblos 18, Ojai Valley 0 (4 innings)
Ventura Coastal 4, Carpenteria Valley 2
Fillmore 11, Ojai Valley 1 (4 innings)
Dos Pueblos 19, Ventura Coastal 0 (4 innings)
Fillmore 13, Carpenteria Valley 3
Ojai Valley 7, Ventura Coastal 3
Dos Pueblos 15, Carpenteria Valley 0
Fillmore 10, Ventura Coastal 0 (4 innings)
Ojai Valley 12, Carpenteria Valley 1 (4 innings)
Dos Pueblos 14, Fillmore 1 (5 innings)

Pool 'B' Tournament
Host - Saticoy

Santa Paula 6, Saticoy 5
Foothill 12, Montalvo 8
Montalvo 7, Saticoy 2
Goleta Valley South 11, Santa Paula 0
Goleta Valley South 11, Montalvo 0
Foothill 13, Saticoy 9
Goleta Valley South 12, Foothill 3
Santa Paula 6, Montalvo 3
Santa Paula 12, Foothill 3
Goleta Valley South 8, Saticoy 6


Pool 'A' Standings

W

L
Dos Pueblos 4 0
Fillmore 3 1
Ojai Valley 2 2
Ventura Coastal 1 3
Carpinteria Valley 0 4


Pool 'B' Standings

W

L
Goleta Valley South 4 0
Santa Paula 3 1
Foothill 2 2
Montalvo 1 3
Saticoy 0 4

The top two teams in each pool advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the ratio of runs allowed to defensive innings played for all teams involved in the tie. The team with the lowest runs-per-defensive-inning ratio advances.

In the event of a tie involving three or more teams, once the initial tie is broken, the remaining tied teams are again compared on head-to-head record to determine if a clear winner can be identified. If no clear winner can be identified from head-to-head results among the remaining tied teams, the runs-per-defensive-inning ratio is again used. This process is repeated until all ties have been broken.

District 63 Finals
Host - Dos Pueblos

Opening Round:
Dos Pueblos 18, Santa Paula 5 (6 innings)
Goleta Valley South 13, Fillmore 0

Winner's Bracket Final:
Goleta Valley South 6, Dos Pueblos 5

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Santa Paula 8, Fillmore 2 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Dos Pueblos 11, Santa Paula 4 (elim.)

Championship Series:
Dos Pueblos 10, Goleta Valley South 4
Goleta Valley South 8, Dos Pueblos 4 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 65 Tournament

Tournament Results:

Northern Area Tournament
Host - Los Osos

Opening Round:
Santa Maria Southside 7, Nipomo 6
Arroyo Grande Valley Youth 26, Los Osos 0

Winner's Bracket Semifinals:
Atascadero 14, Santa Maria Southside 2
Arroyo Grande Valley Youth 13, Central Coast 3

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Nipomo 6, Los Osos 5 (elim.)
Santa Maria Southside 2, Central Coast 1 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Arroyo Grande Valley Youth 12, Atascadero 1 (Arroyo Grande Valley Youth advances to district finals with no losses)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Santa Maria Southside 4, Nipomo 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Santa Maria Southside 10, Atascadero 5 (elim.) (Santa Maria Southside advances to district finals with one loss)

Southern Area Tournament
Host - Village Hills (Lompoc)

Opening Round:
Lompoc American 5, Santa Maria Northside 0
Santa Maria Westside 6, Orcutt American 5

Winner's Bracket Semifinals:
Lompoc American 5, Village Hills 1
Santa Maria Westside 11, Orcutt National 4

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Santa Maria Northside 12, Orcutt American 0 (elim.)
Orcutt National 7, Village Hills 2 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Lompoc American 2, Santa Maria Westside 1 (Lompoc American advances to district finals with no losses)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Santa Maria Northside 6, Orcutt National 2 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Santa Maria Northside 7, Santa Maria Westside 5 (elim.) (Santa Maria Northside advances to district finals with one loss)

District 65 Finals
Host - Los Osos

Area tournament losses carry over to the district finals.

Winner's Bracket Final:
Arroyo Grande Valley Youth 2, Lompoc American 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Santa Maria Northside 10, Santa Maria Southside 5 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Santa Maria Northside 6, Lompoc American 1 (elim.)

Championship Game:
Arroyo Grande Valley Youth 6, Santa Maria Northside 4 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 66 Tournament
Championship Game Host - Encanto (San Diego)

Tournament Results:

Format: Pool play, with leagues divided into two pools for round-robin competition. The top two teams in each pool advance to the district finals.

Pool Competition Results:

(Pool 'A' Participants: Encanto, Spring Valley, Twin Hills, and Valley de Oro)

(Pool 'B' Participants: Las Palmas, Lemon Grove, National City American, San Diego American, and Southeastern)

Pool 'A' Tournament
Host - Encanto (San Diego)

Twin Hills 16, Encanto 4
Spring Valley 4, Valley de Oro 2
Spring Valley 11, Encanto 5
Valley de Oro 16, Twin Hills 10
Valley de Oro 22, Encanto 2
Spring Valley 1, Twin Hills 0

Pool 'B' Tournament
Host - Lemon Grove

Las Palmas 10, Southeastern 5
National City American 5, San Diego American 4
National City American 4, Las Palmas 2
Lemon Grove 4, San Diego American 0
Lemon Grove 12, National City American 2
San Diego American 6, Southeastern 0
Lemon Grove 12, Las Palmas 1
San Diego American 7, Southeastern 5


Pool 'A' Standings

W

L
Spring Valley 3 0
Valley de Oro 2 1
Twin Hills 1 2
Encanto 0 3


Pool 'B' Standings

W

L
Lemon Grove 3 0
National City American 2 1
San Diego American 2 2
Las Palmas 1 2
Southeastern 0 3

The top two teams in each pool advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the ratio of runs allowed to defensive innings played for all teams involved in the tie. The team with the lowest runs-per-defensive-inning ratio advances.

In the event of a tie involving three or more teams, once the initial tie is broken, the remaining tied teams are again compared on head-to-head record to determine if a clear winner can be identified. If no clear winner can be identified from head-to-head results among the remaining tied teams, the runs-per-defensive-inning ratio is again used. This process is repeated until all ties have been broken.

District 66 Finals
Host - Encanto (San Diego)

Semifinal Round (July 3 and July 5):
Valley de Oro 11, Lemon Grove 4
Spring Valley 14, National City American 7

Championship Game (Saturday, July 7):
Spring Valley 10, Valley de Oro 1 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 68 Tournament
Championship Game Host - San Clemente
At Vista Hermosa Sports Park

Tournament Results:

Opening Round:
South Mission Viejo 5, Tijeras Creek 2
Trabuco Canyon 5, North Mission Viejo 4

Winner's Bracket Quarterfinals:
Ladera Ranch 5, Rancho Mission Viejo 2
Viejo 14, Rancho Santa Margarita 4
Rancho Mission Viejo 7, San Clemente American 5
Trabuco Canyon 14, San Clemente National 5

Elimination Bracket - Round 1 (ten teams remain):
North Mission Viejo 8, Rancho Mission Viejo 6 (elim.)
Tijeras Creek 13, Rancho Santa Margarita 2 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
San Clemente American 3, North Mission Viejo 0 (elim.)
San Clemente National 2, Tijeras Creek 0 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Ladera Ranch 4, South Mission Viejo 2
Viejo 1, Trabuco Canyon 0

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
South Mission Viejo 10, San Clemente National 3 (elim.)
San Clemente American 7, Trabuco Canyon 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Viejo 10, Ladera Ranch 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
San Clemente American 11, South Mission Viejo 8 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Ladera Ranch 9, San Clemente American 6 (elim.)

Championship Series:
Ladera Ranch 6, Viejo 4
Ladera Ranch 13, Viejo 2 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 70 Tournament
Host - Rancho Buena Vista (Vista)

Tournament Results:

Opening Round:
Rancho Buena Vista 9, Oceanside Valley 8
Oceanside American 13, Bonsall Falbrook 1
Oceanside National 10, Vista American 4

Winner's Bracket Semifinals:
Vista National 3, Rancho Buena Vista 2
Oceanside National 13, Oceanside American 0

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Vista American 18, Bonsall Falbrook 3 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Oceanside Valley 9, Oceanside American 2 (elim.)
Rancho Buena Vista 4, Vista American 3 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Oceanside National 18, Vista National 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Rancho Buena Vista 14, Oceanside Valley 4 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Rancho Buena Vista 8, Vista National 0 (elim.)

Championship Game:
Oceanside National 14, Rancho Buena Vista 1 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 71 Tournament
Host - Alta Loma
At Heritage Park

Tournament Results:

Format: Pool play, with leagues divided into two pools for round-robin competition. The top two teams in each pool advance to the double-elimination district finals.

Pool Competition Results:

(Pool 'A' Participants: Alta Loma, Citrus, Deer Canyon, Fontana Elks, and Fontana Southwest Police)

(Pool 'B' Participants: Fontana American, Fontana Community, Rancho, Southridge, and Vineyard)

Pool 'A' Tournament

Fontana Elks 3, Alta Loma 2
Deer Canyon 5, Citrus 1
Citrus 12, Fontana Southwest Police 0
Deer Canyon 8, Fontana Elks 3
Alta Loma 7, Fontana Southwest Police 2
Citrus 4, Fontana Elks 2
Fontana Southwest Police 4, Fontana Elks 1
Deer Canyon 8, Alta Loma 2
Citrus 11, Alta Loma 0
Fontana Southwest Police 5, Deer Canyon 2

Pool 'B' Tournament

Fontana Community 8, Rancho 6
Southridge 5, Vineyard 2
Fontana Community 5, Fontana American 2
Southridge 10, Rancho 4
Rancho 8, Fontana American 6
Fontana Community 3, Vineyard 2
Fontana American 15, Vineyard 8
Southridge 7, Fontana Community 3
Southridge 14, Fontana American 6
Vineyard 7, Rancho 2


Pool 'A' Standings

W

L
Deer Canyon 3 1
Citrus 3 1
Fontana Southwest Police 2 2
Fontana Elks 1 3
Alta Loma 1 3


Pool 'B' Standings

W

L
Southridge 4 0
Fontana Community 3 1
Fontana American 1 3
Rancho 1 3
Vineyard 1 3

The top two teams in each pool advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the ratio of runs allowed to defensive innings played for all teams involved in the tie. The team with the lowest runs-per-defensive-inning ratio advances.

In the event of a tie involving three or more teams, once the initial tie is broken, the remaining tied teams are again compared on head-to-head record to determine if a clear winner can be identified. If no clear winner can be identified from head-to-head results among the remaining tied teams, the runs-per-defensive-inning ratio is again used. This process is repeated until all ties have been broken.

District 71 Finals

Semifinal Round (Monday, July 9):
Fontana Community 8, Deer Canyon 2
Citrus 4, Southridge 2

Championship Game (Wednesday, July 11):
Citrus 9, Fontana Community 8 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 72 Tournament
Host - Jurupa American
At Knowles Park

Tournament Results:

Opening Round:
Jurupa National d. Corona American
Corona National d. West Corona
Eastvale d. Norco

Winner's Bracket Semifinals:
Jurupa American d. Jurupa National
Corona National d. Eastvale

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
West Corona d. Corona American (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Eastvale d. Norco (elim.)
West Corona d. Jurupa National (elim.)

Winner's Bracket Final:
Corona National d. Jurupa American

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Eastvale d. West Corona (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Eastvale d. Jurupa American (elim.)

Championship Game:
Corona National d. Eastvale (TITLE)

Click here to return to the top of the page.




Prior Year
Divisional Tournament


Next Year
Divisional Tournament

The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2013, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 06/08/2013