2021 Southern California Little League® District Tournament Results
Unpage Home | Southern California Main Page

Southern California District Tournament Results
Little League Baseball Division (Ages 10-12)



2019
Divisional Tournament
2021

Next Year
Divisional Tournament

If you can provide 2021 district tournament results that are not listed on this page, please contact the Unpage.

District 13 | District 16 | District 17 | District 18 | District 19 | District 20 | District 21 | District 22 | District 23 | District 24 | District 25 | District 27 | District 28 | District 29 | District 30 | District 31 | District 32 | District 33 | District 36 | District 37 | District 38 | District 40 | District 41 | District 42 | District 43 | District 46 | District 49 | District 51 | District 55 | District 56 | District 58 | District 62 | District 63 | District 65 | District 66 | District 68 | District 70 | District 71 | District 72

Click here to view 2021 Southern California divisional tournament results.


California District 13 Tournament
Host - Thousand Oaks

Tournament Results:

Opening Round:
Moorpark 7, El Rio 3
Thousand Oaks 9, Conejo Valley 5

Winner's Bracket Semifinals:
Moorpark 10, Port Hueneme 2
Thousand Oaks 25, Sunset 0

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
El Rio 21, Sunset 0 (elim.)
Port Hueneme 9, Conejo Valley 8 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Thousand Oaks 11, Moorpark 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
El Rio 5, Port Hueneme 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Moorpark 6, El Rio 4 (elim.)

Championship Series:
Moorpark 9, Thousand Oaks 6
Thousand Oaks 10, Moorpark 0 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 16 Tournament
Host - Crescenta Valley (Montrose)
At Montrose Park

Tournament Results:

Opening Round:
Jewel City/JWV-Foothill 4, Crescenta Valley 3 (8 innings)

Winner's Bracket Final:
Jewel City/JWV-Foothill d. Burbank/Vaquero

Elimination Bracket Final:
Crescenta Valley 19, Burbank/Vaquero 1 (3 innings; elim.)

Championship Series:
Crescenta Valley 4, Jewel City/JWV-Foothill 2
Jewel City/JWV-Foothill 13, Crescenta Valley 2 (5 innings; TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 17 Tournament
Host - Santa Anita (Arcadia)
At Lojeski Field; Eisenhower Park

Tournament Results:

Opening Round:
Arcadia American 3, Pasadena Southwest 1
Pasadena American 13, East Altadena 2
Sierra Madre 14, San Marino National 8
Santa Anita 12, Central Altadena 0

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Pasadena Southwest 7, East Altadena 4 (elim.)
San Marino National 17, Central Altadena 2 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Pasadena American 6, Arcadia American 0
Santa Anita 7, Sierra Madre 3

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Pasadena Southwest 6, Sierra Madre 2 (elim.)
San Marino National 5, Arcadia American 4 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Pasadena American 10, Santa Anita 5

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Pasadena Southwest 6, San Marino National 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Pasadena Southwest 1, Santa Anita 0 (elim.)

Championship Game:
Pasadena American 3, Pasadena Southwest 0 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 18 Tournament
Host - South Pasadena
At Nelson Field

Tournament Results:

Opening Round:
Temple City National 11, Alhambra American 5

Winner's Bracket Semifinals:
Northeast Los Angeles 12, Temple City American 2
South Pasadena 5, Temple City National 1

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Alhambra American 7, Temple City American 4 (elim.)

Winner's Bracket Final:
South Pasadena 4, Northeast Los Angeles 3

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Temple City National 7, Alhambra American 6 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Temple City National 8, Northeast Los Angeles 0 (elim.)

Championship Game:
South Pasadena 12, Temple City National 3 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 19 Tournament
Host - Azusa American

Tournament Results:

Format: round robin tournament, with all tournament participants advancing to the district finals. Round robin results are used to seed teams into specific bracket positions in the district finals.

Round Robin Results:

(Participating Teams: Azusa American, Pacific Coast, West Covina American, and West Covina National)

Azusa American 10, Pacific Coast 0
West Covina American 12, West Covina National 1
West Covina American 6, Azusa American 2
West Covina National 13, Pacific Coast 6
West Covina American 11, Pacific Coast 0
Azusa American 7, West Covina National 3


Tournament Standings

W

L
West Covina American 3 0
Azusa American 2 1
West Covina National 1 2
Pacific Coast 0 3

All tournament entrants advance to the district finals. Round robin results are used to seed teams into specific bracket positions for the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the runs allowed ratio for all teams involved in the tie. Runs allowed ratio is calculated by dividing the total number of runs allowed in all games by six. (The runs allowed are divided by six irrespective of the actual number of defensive innings a team played.) The team with the lowest runs allowed ratio advances. If the tied teams are competing for multiple spots in the tournament's next phase, all ties are broken based on runs allowed ratio.

District 19 Finals

Semifinal Round (Friday, July 9):
West Covina American d. Pacific Coast
West Covina National d. Azusa American

Championship Game (Sunday, July 11):
West Covina American d. West Covina National (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 20 Tournament
Host - San Dimas
At Marchant Park

Tournament Results:

Opening Round:
La Verne 7, San Dimas 4

Winner's Bracket Semifinals:
Claremont 12, Glendora American 3
Glendora National 13, La Verne 7

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Glendora American 13, San Dimas 3 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Claremont 9, Glendora National 4

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Glendora American 7, La Verne 4 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Glendora National 12, Glendora American 4 (elim.)

Championship Game:
Claremont 4, Glendora National 2 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 21 Tournament
Host - Bloomington

Tournament Results:

Opening Round:
Rialto Eastern 9, Rialto Park 6
Grand Terrace d. Ken Hubbs Memorial

Winner's Bracket Semifinals:
Rialto Eastern 14, North Rialto 4
Grand Terrace d. Bloomington

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
5 - Rialto Park versus North Rialto (elim.) (7/7)
Bloomington d. Ken Hubbs Memorial (elim.)

Winner's Bracket Final:
Grand Terrace d. Rialto Eastern

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Bloomington d. Winner 5 (elim.) (7/8)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Bloomington d. Rialto Eastern (elim.)

Championship Game:
Grand Terrace d. Bloomington (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 22 Tournament
Championship Game Host - Holtville
At Mack Park

Tournament Results:

Opening Round:
Holtville 15, Sunbeam 5
Imperial 2, Calexico 1

Winner's Bracket Semifinals:
El Centro d. Imperial
Holtville 5, Brawley 3

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Imperial d. Sunbeam (elim.)
Brawley 13, Calexico 1 (elim.)

Winner's Bracket Final:
El Centro 11, Holtville 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Imperial d. Brawley (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Holtville 10, Imperial 0 (4 innings; elim.)

Championship Series:
Holtville 2, El Centro 1
Holtville 15, El Centro 6 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 23 Tournament
Host - Upland American
At Citrus Park

Tournament Results:

Format: Pool play, with leagues divided into two pools for round-robin competition. The top two teams in each pool advance to the district finals.

Pool Competition Results:

(Pool 'A' Participants: Chino National, Canyon Hills, Ontario Western, and Upland American)

(Pool 'B' Participants: Chino American, Ontario Eastern, Upland Foothill, and Upland National)

Pool 'A' Tournament

Ontario Western 13, Upland American 2 (4 innings)
Chino National d. Canyon Hills
Upland American d. Chino National
Ontario Western 8, Canyon Hills 2
Upland American d. Canyon Hills
Ontario Western 16, Chino National 6 (5 innings)

Pool 'B' Tournament

Upland Foothill 9, Upland National 3
Chino American d. Ontario Eastern
Upland National d. Ontario Eastern
Upland Foothill 6, Chino American 1
Upland National d. Chino American
Upland Foothill 11, Ontario Eastern 0


Pool 'A' Standings

W

L
Ontario Western 3 0
Upland American 2 1
Chino National 1 2
Canyon Hills 0 3


Pool 'B' Standings

W

L
Upland Foothill 3 0
Upland National 2 1
Chino American 1 2
Ontario Eastern 0 3

The top two teams in each pool advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the runs allowed ratio for all teams involved in the tie. Runs allowed ratio is calculated by dividing the total number of runs allowed in all games by six. (The runs allowed are divided by six irrespective of the actual number of defensive innings a team played.) The team with the lowest runs allowed ratio advances. If the tied teams are competing for multiple spots in the tournament's next phase, all ties are broken based on runs allowed ratio.

District 23 Finals

Semifinal Round (Saturday, June 26):
Ontario Western 11, Upland National 0 (4 innings)
Upland American d. Upland Foothill

Championship Game (Tuesday, June 29):
Upland American d. Ontario Western (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 24 Tournament
Host - La Sierra (Riverside)

Tournament Results:

Opening Round:
Canyon Springs d. Arlington
Orangecrest d. Pachappa

Winner's Bracket Semifinals:
La Sierra d. Canyon Springs
Orangecrest d. Moreno Valley

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Arlington d. Moreno Valley (elim.)
Canyon Springs d. Pachappa (elim.)

Winner's Bracket Final:
La Sierra d. Orangecrest

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Arlington d. Canyon Springs (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Orangecrest d. Arlington (elim.)

Championship Series:
Orangecrest d. La Sierra
La Sierra 2, Orangecrest 1 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 25 Tournament
Host - West Los Angeles

Tournament Results:

Opening Round:
North Venice d. Beverly Hills

Winner's Bracket Semifinals:
Santa Monica d. Ladera
West Los Angeles d. North Venice

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Ladera d. Beverly Hills (elim.)

Winner's Bracket Final:
West Los Angeles d. Santa Monica

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Ladera d. North Venice (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Ladera d. Santa Monica (elim.)

Championship Series:
Ladera d. West Los Angeles
West Los Angeles d. Ladera (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 27 Tournament
Host - Torrance

Tournament Results:

Opening Round:
Riviera d. West Torrance
Torrance 18, North Torrance 0 (4 innings)

Winner's Bracket Final:
Torrance 18, Riviera 0 (4 innings)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
West Torrance d. North Torrance (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Riviera d. West Torrance (elim.)

Championship Game:
Torrance 3, Riviera 0 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 28 Tournament
Host - Canyon Lake

Tournament Results:

Opening Round:
Temescal Valley 9, Murrieta National 0
Temecula 10, Lake Elsinore 3

Winner's Bracket Semifinals:
Temescal Valley 14, Canyon Lake 2
Temecula 12, Menifee Valley 1

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Lake Elsinore 4, Canyon Lake 3 (elim.)
Murrieta National 2, Menifee Valley 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Temecula 10, Temescal Valley 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Lake Elsinore 7, Murrieta National 2 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Lake Elsinore 12, Temescal Valley 5 (elim.)

Championship Game:
Temecula 17, Lake Elsinore 11 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 29 Tournament
Host - Buena Park National

Tournament Results:

Opening Round:
Northwest Downey d. Crescent
West Downey d. Norwalk
La Mirada d. Metro/Pioneer

Winner's Bracket Semifinals:
Northwest Downey d. Buena Park National
La Mirada d. West Downey

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Metro/Pioneer d. Norwalk (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
West Downey d. Crescent (elim.)
Metro/Pioneer d. Buena Park National (elim.)

Winner's Bracket Final:
La Mirada d. Northwest Downey

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
West Downey d. Metro/Pioneer (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Northwest Downey d. West Downey (elim.)

Championship Game:
La Mirada d. Northwest Downey (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 30 Tournament
Host - Tustin Western
At O'Donoghue Field

Tournament Results:

Opening Round:
South Sunrise 12, Northeast Santa Ana 2
Tustin Western 15, Anaheim Hills 2
North Sunrise 5, Santiago 0
Villa Park 15, Tustin Eastern 1

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Anaheim Hills 9, Northeast Santa Ana 6 (elim.)
Tustin Eastern 9, Santiago 3 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Tustin Western 10, South Sunrise 0
Villa Park 10, North Sunrise 0

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
South Sunrise 7, Tustin Eastern 3 (elim.)
Anaheim Hills 6, North Sunrise 1 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Villa Park 6, Tustin Western 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
South Sunrise 7, Anaheim Hills 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Tustin Western 18, South Sunrise 3 (elim.)

Championship Series:
Tustin Western 4, Villa Park 3
Villa Park 6, Tustin Western 5 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 31 Tournament
Host - Poway American

Tournament Results:

Opening Round:
Carmel Mountain Ranch 14, Encinitas National 3
Del Mar 7, Solana Beach 0
Rancho Bernardo 10, Escondido National 0
Poway National d. Rancho Santa Fe

Winner's Bracket Quarterfinals:
Carmal Mountain Ranch 3, Encinitas 2
Del Mar 9, Escondido American 3
4S Ranch 13, Rancho Bernardo 11
Poway National 4, Poway American 0

Elimination Bracket - Round 1 (twelve teams remain):
Encinitas 10, Escondido National 0 (elim.)
Escondido American 7, Rancho Santa Fe 2 (elim.)
Rancho Bernardo 9, Encinitas National 4 (elim.)
Poway American 4, Solana Beach 3 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Del Mar 6, Carmel Mountain Ranch 0
4S Ranch 16, Poway National 7

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Escondido American 4, Encinitas 3 (elim.)
Rancho Bernardo 10, Poway American 3 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Rancho Bernardo 3, Carmel Mountain Ranch 1 (elim.)
Escondido American 6, Poway National 5 (elim.)

Winner's Bracket Final:
4S Ranch 11, Del Mar 5

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Rancho Bernardo 6, Escondido American 2 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Del Mar 10, Rancho Bernardo 3 (elim.)

Championship Game:
4S Ranch 8, Del Mar 1 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 32 Tournament
Host - Rancho Penasquitos (San Diego)
At Canyonside Park

Tournament Results:

Opening Round:
Scripps Ranch d. Coronado
Clairemont Hilltoppers 16, Mira Mesa 5
Peninsula 12, Rancho Penasquitos 2

Winner's Bracket Semifinals:
Scripps Ranch 5, Point Loma 3
Peninsula 11, Clairemont Hilltoppers 0

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Rancho Penasquitos 13, Mira Mesa 1 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Clairemont Hilltoppers d. Coronado (elim.)
Point Loma d. Rancho Penasquitos (elim.)

Winner's Bracket Final:
Scripps Ranch 11, Peninsula 3

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Clairemont Hilltoppers 6, Point Loma 4 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Peninsula 6, Clairemont Hilltoppers 5 (elim.)

Championship Series:
Peninsula 7, Scripps Ranch 2
Peninsula 3, Scripps Ranch 2 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 33 Tournament
Championship Game Host - La Mesa National
At Kuhlken Field

Tournament Results:

Opening Round:
Mission Trails 4, La Mesa National 2
Allied Gardens 17, Chollas Lake 0

Winner's Bracket Quarterfinals:
Rolando 14, Tierrasanta 1
San Carlos 12, North Park 2
Mission Trails 14, Mid-City 4
Allied Gardens 10, Lake Murray 0

Elimination Bracket - Round 1 (ten teams remain):
Tierrasanta 15, Chollas Lake 0 (elim.)
La Mesa National 10, North Park 0 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Tierrasanta 14, Mid-City 4 (elim.)
Lake Murray 13, La Mesa National 6 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Rolando 13, Mission Trails 3
San Carlos 8, Allied Gardens 0

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Mission Trails 7, Lake Murray 3 (elim.)
Allied Gardens 3, Tierrasanta 2 (elim.)

Winner's Bracket Final:
San Carlos 7, Rolando 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Allied Gardens 11, Mission Trails 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Rolando 9, Allied Gardens 2 (elim.)

Championship Game:
San Carlos 15, Rolando 4 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 36 Tournament
Host - Rolling Hills
At Dapplegray Elementary School

Tournament Results:

Opening Round:
El Segundo 19, Rolling Hills 5
Redondo Beach 5, Hermosa Beach 4
Paloes Verdes d. Manhattan

Winner's Bracket Semifinals:
Lunada Bay 11, El Segundo 2
Palos Verdes 9, Redondo Beach 6

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Manhattan d. Hermosa Beach (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Redondo Beach 9, Rolling Hills 6 (elim.)
Manhattan 5, El Segundo 4 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Lunada Bay 10, Palos Verdes 7

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Redondo Beach 14, Manhattan 8 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Palos Verdes 11, Redondo Beach 1 (5 innings; elim.)

Championship Series:
Palos Verdes d. Lunada Bay
Lunada Bay 4, Palos Verdes 0 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 37 Tournament
Championship Game Host - Del Rey American (Playa del Rey)
At Del Rey Lagoon

Tournament Results:

Opening Round:
Westchester d. Holly Park
Hawthorne National Wiseburn 3, Del Rey American 2

Winner's Bracket Final:
Westchester d. Hawthorne National Wiseburn

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Del Rey American 17, Holly Park 1 (3 innings; elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Del Rey American 10, Hawthorne National Wiseburn 0 (4 innings; elim.)

Championship Game:
Westchester 4, Del Rey American 2 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 38 Tournament
Host - Long Beach
At Stearns Champions Park

Tournament Results:

Opening Round:
West Long Beach d. Lakewood
Lakewood Village d. Hawaiian Gardens

Winner's Bracket Semifinals:
Greater Bellflower d. West Long Beach
Long Beach d. Lakewood Village

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Lakewood d. Lakewood Village (elim.)
Hawaiian Gardens d. West Long Beach (elim.)

Winner's Bracket Final:
Long Beach d. Greater Bellflower

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Hawaiian Gardens d. Lakewood (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Greater Bellflower d. Hawaiian Gardens (elim.)

Championship Game:
Long Beach d. Greater Bellflower (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 40 Tournament
Host - Northridge City

Tournament Results:

Modified Double-Elimination Tournament

Opening Round:
Sherman Oaks Southern 7, Encino 1

Winner's Bracket Semifinals:
Woodland Hills Sunrise 3, Northridge City 1
Sherman Oaks Southern 20, Canyon Country 5

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Northridge City 10, Encino 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Woodland Hills Sunrise 7, Sherman Oaks Southern 3 (Woodland Hills Sunrise advances to championship game)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Northridge City 11, Canyon Country 0 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Sherman Oaks Southern 4, Northridge City 2 (elim.) (Sherman Oaks Southern advances to championship game)

Championship Game (Saturday, July 3):

Sherman Oaks Southern 12, Woodland Hills Sunrise 2 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 41 Tournament

Tournament Results:

Format: Pool play, with leagues divided into four pools for round-robin competition. The top two teams in each pool advance to the district finals.

Pool Competition Results:

(Pool 'A' Participants: El Cajon National, Fletcher Hills, Lakeside National, and Rios Canyon)

(Pool 'B' Participants: Alpine American, Jamul, and West Hills)

(Pool 'C' Participants: Lakeside American, Rancho de Oro, and Singing Hills)

Pool 'A' Tournament
Host - Fletcher Hills (El Cajon)

Fletcher Hills 8, El Cajon National 1
Lakeside National 7, Rios Canyon 1
Fletcher Hills 7, Rios Canyon 0
Lakeside National 15, El Cajon National 0
Fletcher Hills 7, Lakeside National 1
Rios Canyon 2, El Cajon National 0

Pool 'B' Tournament
Host - Alpine American (El Cajon)

Alpine American 4, West Hills 2
West Hills 7, Jamul 0
Alpine American 6, Jamul 3

Pool 'C' Tournament
Hosts - Rancho de Oro (El Cajon) and Fletcher Hills (El Cajon)

Singing Hills 7, Rancho de Oro 5
Lakeside American 8, Singing Hills 6
Rancho de Oro 10, Lakeside American 8


Pool 'A' Standings

W

L
Fletcher Hills 3 0
Lakeside National 2 1
Rios Canyon 1 2
El Cajon National 0 3


Pool 'B' Standings

W

L
Alpine American 2 0
West Hills 1 1
Jamul 0 2


Pool 'C' Standings

W

L
Singing Hills 1 1
Rancho de Oro 1 1
Lakeside American 1 1

The top two teams in each pool advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the runs allowed ratio for all teams involved in the tie. Runs allowed ratio is calculated by dividing the total number of runs allowed in all games by six. (The runs allowed are divided by six irrespective of the actual number of defensive innings a team played.) The team with the lowest runs allowed ratio advances. If the tied teams are competing for multiple spots in the tournament's next phase, all ties are broken based on runs allowed ratio.

District 41 Finals
Championship Game Host - Fletcher Hills (El Cajon)

Consolation Game:
Jamul 5, Lakeside American 4

Opening Round:
Rancho de Oro 9, Alpine American 6
Lakeside National 4, West Hills 1

Winner's Bracket Semifinals:
Fletcher Hills 12, Rancho de Oro 0
Singing Hills 5, Lakeside National 1

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Alpine American 5, Lakeside National 3 (elim.)
West Hills 8, Rancho de Oro 2 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Fletcher Hills 7, Singing Hills 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
West Hills 6, Alpine American 5 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Singing Hills 5, West Hills 4 (elim.)

Championship Game:
Fletcher Hills 16, Singing Hills 3 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 42 Tournament
Championship Game Host - Park View (Chula Vista)

Tournament Results:

Opening Round:
Eastlake 10, Southwest 0
Sweetwater Valley 12, South Bay 0

Winner's Bracket Semifinals:
Eastlake 12, Park View 0
Chula Vista American 6, Sweetwater Valley 1

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Park View 26, South Bay 0 (elim.)
Sweetwater Valley 26, Southwest 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Eastlake 12, Chula Vista American 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Sweetwater Valley 3, Park View 0 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Sweetwater Valley 4, Chula Vista American 2 (elim.)

Championship Game:
Eastlake 4, Sweetwater Valley 0 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 43 Tournament
Host - Newmark (San Bernardino)
At Karper Field

Tournament Results:

Opening Round:
Civitan 7, Wildwood 0
Newmark d. Post 777

Winner's Bracket Final:
Newmark 11, Civitan 3

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Wildwood d. Post 777 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Wildwood 5, Civitan 2 (elim.)

Championship Game:
Newmark d. Wildwood (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 46 Tournament
Host - Central Garden Grove

Tournament Results:

Opening Round:
East Anaheim d. West Anaheim
Northeast Garden Grove d. Loara

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Game 4 - West Anaheim versus Loara (elim.) (7/8)

Winner's Bracket Final:
East Anaheim d. Northeast Garden Grove

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Northeast Garden Grove d. Winner 4 (elim.) (7/10)

Championship Series:
East Anaheim d. Northeast Garden Grove (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 49 Tournament
Host - Apple Valley
At James Woody Community Center

Tournament Results:

Opening Round:
Apple Valley American 10, Wrightwood 0 (4 innings)
Apple Valley National 13, Hesperia American 3 (5 innings)
Hesperia National 16, Sunset Community 1 (3 innings)
Victorville Ribbons 6, Barstow Baseball 0

Winner's Bracket Semifinals:
Apple Valley American 2, Apple Valley National 1
Hesperia National 6, Victorville Ribbons 4

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Wrightwood 7, Hesperia American 1 (elim.)
Barstow Baseball 13, Sunset Community 3 (4 innings; elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Victorville Ribbons 14, Wrightwood 1 (4 innings; elim.)
Barstow Baseball 7, Apple Valley National 4 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Apple Valley American 2, Hesperia National 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Victorville Ribbons 4, Barstow Baseball 3 (7 innings; elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Hesperia National 9, Victorville Ribbons 4 (elim.)

Championship Game:
Apple Valley American 6, Hesperia National 0 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 51 Tournament

Tournament Results:

Northern Area Tournament
Host - Bishop

Best 2-of-3 Series:
Bishop 24, Tehachapi 1
Bishop 21, Tehachapi 3 (TITLE)

Southern Area Tournament
Host - Palmdale

Opening Round:
Quartz Hill 14, West Lancaster 0

Winner's Bracket Final:
Quartz Hill 15, American Indian 0

Elimination Bracket Final (three teams remain):
American Indian 10, West Lancaster 0 (elim.)

Championship Game:
Quartz Hill 18, American Indian 1 (TITLE)

District 51 Finals
Host - American Indian (Palmdale)
At Desert Sands Park

Area tournament losses carry over to the district finals.

Best 2-of-3 Series:
Quartz Hill 19, Bishop 1
Quartz Hill 17, Bishop 0 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 55 Tournament
Host - Laguna Niguel
At Chapparosa Park

Tournament Results:

Opening Round:
Northwood 3, Laguna Niguel 2
Aliso Viejo 15, Lake Forest 0

Winner's Bracket Final:
Aliso Viejo 12, Northwood 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Lake Forest 4, Laguna Niguel 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Lake Forest 12, Northwood 2 (elim.)

Championship Game:
Aliso Viejo 10, Lake Forest 0 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 56 Tournament
Host - Golden Hill (Fullerton)
At Fullerton Sports Complex

Tournament Results:

Opening Round:
East Yorba Linda 11, Murphy Ranch 1
Golden Hill 9, Brea 0
La Habra 11, West Fullerton 7

Winner's Bracket Semifinals:
East Yorba Lina 12, West Yorba Linda 2
Golden Hill 21, La Habra 1

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Brea 11, West Fullerton 0 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
La Habra 10, Murphy Ranch 1 (elim.)
West Yorba Linda 6, Brea 3 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Golden Hill 8, East Hills 3

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
West Yorba Linda 16, La Habra 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
West Yorba Linda 8, East Hills 6 (elim.)

Championship Game:
Golden Hill 8, West Yorba Linda 2 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 58 Tournament

Tournament Schedule/Results:

Format: Pool play, with all tournament participants advancing to the district finals. Results from pool competition are used to seed teams into specific bracket positions for the district finals.

Pool Competition Results:

(Participating Teams: 29 Palms, Desert Hot Springs, Tri-Valley, and Yucaipa Valley American)

We have not received a report on results from the pool competition games. Teams were seeded in the following order at the conclusion of pool games: Yucaipa Valley American, 29 Palms, Tri-Valley, Tri-Valley, and Desert Hot Springs.

District 58 Finals
Host - Yucaipa Valley American

Opening Round:
Yucaipa Valley American d. Tri-Valley
29 Palms 13, Desert Hot Springs 3

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
4 - Tri-Valley versus Desert Hot Springs (elim.) (7/7)

Winner's Bracket Final:
Yucaipa Valley American d. 29 Palms

Elimination Bracket Final (three teams remain):
29 Palms d. Winner 4 (elim.) (7/9)

Championship Series:
Yucaipa Valley American d. 29 Palms (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 62 Tournament
Host - Fountain Valley
At Fountain Valley Sports Complex at Mile Square Fields

Tournament Results:

Opening Round:
Huntington West d. Fountain Valley
Seaview d. Huntington Valley

Winner's Bracket Semifinals:
Ocean View d. Huntington West
Seaview d. Costa Mesa

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Huntington Valley d. Huntington West (elim.)
Costa Mesa d. Fountain Valley (elim.)

Winner's Bracket Final:
Ocean View d. Seaview

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Huntington Valley d. Costa Mesa (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Huntington Valley d. Seaview (elim.)

Championship Series:
Huntington Valley d. Ocean View
Huntington Valley d. Ocean View (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 63 Tournament
Host - Goleta Valley South

Tournament Results:

Opening Round:
Goleta Valley Souh 16, Foothill 0
Dos Pueblos 13, Santa Paula 0

Winner's Bracket Semifinals:
Goleta Valley South 15, Ventura Coastal 0
Dos Pueblos 22, Montalvo 2

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Santa Paula 10, Ventura Coastal 2 (elim.)
Foothill 5, Montalvo 3 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Goleta Valley South 4, Dos Pueblos 3

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Foothill 4, Santa Paula 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Dos Pueblos 15, Foothill 5 (elim.)

Championship Series:
Dos Pueblos 9, Goleta Valley South 7
Goleta Valley South 15, Dos Pueblos 4 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 65 Tournament
Host - Nipomo

Tournament Results:

Opening Round:
Orcutt National 16, Nipomo 0
Lompic 7, Santa Maria Westside 2

Winner's Bracket Semifinals:
Orcutt National 3, Santa Maria Northside 0
Lompoc 11, Orcutt American 1

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Santa Maria Northside 10, Santa Maria Westside 0 (elim.)
Orcutt American 9, Nipomo 5 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Orcutt National 7, Lompoc 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Santa Maria Northside 8, Orcutt American 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Santa Maria Northside 8, Lompoc 7 (elim.)

Championship Game:
Orcutt National 10, Santa Maria Northside 2 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 66 Tournament
Host - Spring Valley

Tournament Results:

Format: round robin tournament, with all tournament participants advancing to the district finals. Round robin results are used to seed teams into specific bracket positions in the district finals.

Round Robin Results:

(Participating Teams: Encanto, Lemon Grove, Spring Valley, and Twin Hills)

Spring Valley 21, Twin Hills 0
Encanto 19, Lemon Grove 5
Lemon Grove 14, Twin Hills 1
Spring Valley 6, Encanto 5
Spring Valley 16, Lemon Grove 2
Encanto 27, Twin Hills 6


Tournament Standings

W

L
Spring Valley 3 0
Encanto 2 1
Lemon Grove 1 2
Twin Hills 0 3

All tournament entrants advance to the district finals. Round robin results are used to seed teams into specific bracket positions for the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the runs allowed ratio for all teams involved in the tie. Runs allowed ratio is calculated by dividing the total number of runs allowed in all games by six. (The runs allowed are divided by six irrespective of the actual number of defensive innings a team played.) The team with the lowest runs allowed ratio advances. If the tied teams are competing for multiple spots in the tournament's next phase, all ties are broken based on runs allowed ratio.

District 66 Finals

Opening Round:
Spring Valley 14, Twin Hills 1
Encanto 16, Lemon Grove 3

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Lemon Grove 14, Twin Hills 8 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Encanto 4, Spring Valley 0

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Spring Valley 10, Lemon Grove 0 (elim.)

Championship Series:
Spring Valley 3, Encanto 2
Spring Valley 4, Encanto 2 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 68 Tournament
Host - North Mission Viejo

Tournament Results:

Opening Round:
Ladera Ranch National 14, San Clemente National 2
Santa Margarita American 10, Santa Margarita National 2
Ladera Ranch American 11, South Mission Viejo 2
North Mission Viejo 8, Viejo 0

Winner's Bracket Semifinals:
Santa Margarita American 9, Ladera Ranch National 3
Ladera Ranch American 5, North Mission Viejo 0

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Santa Margarita National 7, San Clemente National 0 (elim.)
South Mission Viejo 13, Viejo 4 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
South Mission Viejo 10, Ladera Ranch National 0 (elim.)
Santa Margarita National 2, North Mission Viejo 1 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Ladera Ranch American 2, Santa Margarita American 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
South Mission Viejo 9, Santa Margarita National 8 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
South Mission Viejo 6, Santa Margarita American 4 (elim.)

Championship Game:
Ladera Ranch American 8, South Mission Viejo 1 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 70 Tournament
Host - Vista
At Optimist Club Field

Tournament Results:

Opening Round:
Oceanside American d. Vista American

Winner's Bracket Semifinals:
Vista d. Oceanside National
Oceanside Valley d. Oceanside American

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Vista American 4, Oceanside National 1 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Oceanside Valley 14, Vista 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Vista American 10, Oceanside American 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Vista American 7, Vista 6 (elim.)

Championship Series:
Vista American 4, Oceanside Valley 2
Oceanside Valley 6, Vista American 0 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 71 Tournament
Host - Citrus (Rancho Cucamonga)
At Red Hill Park

Tournament Results:

Opening Round:
Citrus 3, Fontana Community 2
Rancho 12, Fontana Elks 6
Vineyard 22, Southridge 1

Winner's Bracket Semifinals:
Deer Canyon 11, Citrus 7
Vineyard 29, Rancho 2

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Southridge 11, Fontana Elks 3 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Fontana Community 18, Rancho 0 (elim.)
Citrus 19, Southridge 3 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Vineyard 7, Deer Canyon 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Fontana Community 15, Citrus 0 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Fontana Community 10, Deer Canyon 0 (elim.)

Championship Game:
Vineyard 9, Fontana Community 2 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 72 Tournament
Host - Corona National
At El Cerrito Sports Park

Tournament Results:

Opening Round:
Eastvale 19, Jurupa Valley 0

Winner's Bracket Semifinals:
Norco 11, Corona National 1
Eastvale 13, Corona American 1

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Corona National 12, Jurupa Valley 7 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Eastvale 20, Norco 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Corona American 7, Corona National 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Corona American 12, Norco 5 (elim.)

Championship Game:
Eastvale 19, Corona American 4 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.




2019
Divisional Tournament


Next Year
Divisional Tournament

The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2022, Four Six Three LLC. All rights reserved.